טיולים מאורגנים
itai@exteriorate.com
טיולים מאורגנים
FacebookYoutubePinterest
72
 
טיולים מאורגנים
דף הבית >> מידע >> 10 הדברים שצריך לדעת לפני שיוצאים לטייל

10 הדברים שצריך לדעת לפני שיוצאים לטייל

הבשורה המרה על מותם הטראגי של ד״ר עומרי ניר ובנו עילאי בנופלם מסולמות הברזל של נחל צאלים הותירה רבים עם לב כואב. יצא לנו לקרוא לא מעט הודעות ותגובות ברשת בנושא. חלקן היו בסגנון של ״אני לא יוצאת לטייל יותר, לא מבינה למה אנשים מחפשים לעצמם צרות!״ וחלקן היו גם בסגנון ״אני יוצא לטייל עם הילד שלי לכל מסלול, לא משנה מה דרגת הקושי שלו. הילד שלי תותח-שטח!״ הפיתרון הוא לא להישאר בבית, כמובן, אך גם לא לצאת לטיול בכל מחיר ללא הכנה מוקדמת, ולכן החלטנו לפרסם מאמר זה ובו עיצות שימושיות כדי שתוכלו בעזרתן להכין את עצמכם לטיול שטח כמו שצריך.
טיול טוב ומוצלח מתחיל עוד בבית, לפני שיוצאים בכלל לטיול, אפילו כמה ימים קודם לכן. קחו לעצמכם זמן לקרוא באינטרנט ובספרי טיולים על המסלול המתוכנן. היכנסו לקבוצות פייסבוק של מטיילים והתיעצו עם אנשים שכבר טיילו במסלול הזה, קבלו מהם טיפים לגבי נתונים חשובים שאתם רוצים לדעת, ביניהם:
 • אורך המסלול בקילומטרים
 • משך המסלול בשעות
 • סוג המסלול (קל / בינוני / מיטיבי לכת)
 • האם מתאים לילדים, ואם כן מאיזה גיל
 • מה הן הנקודות המסוכנות בטיול (שבילים צרים, סולמות, פירים ועוד)
 • מהי העונה המומלצת למסלול
 • האם יש מקורות מים לשתיה בדרך
 • האם יש בריכות טבעיות שחייבים לשחות אותן כדי להמשיך במסלול
 • האם המסלול מוצל או חשוף ברובו לשמש
כמו כן, חשוב שתהיה לכם מפה עדכנית של מסלול הטיול, בייחוד מפה טופוגראפית שתאפשר לכם לתכנן היטב את הדרך וגם לנווט באמצעותה תוך כדי טיול. קיימות מפות סימון שבילים מעולות בכל חנות ספרים או חנות מטיילים, וגם קיימת אפשרות לצפיה במפות אלה באפליקציות ניווט שונות אולם קלו בחשבון שתצטרכו להוריד לפני כן את המפות אל המכשיר הסלולרי שלכם כיוון שבשטח ייתכן שלא תהיה לכם קליטה. שימו לב שאם אין לכם קליטה אתם עדיין יכולים להשתמש בשירותי ה-GPS של המכשיר הסלולרי שלכם!

לאחר שחקרתם על המסלול הרצוי, הגיע הזמן להכין את הציוד הנדרש לו. הציוד הבסיסי המתאים לכל סוג של טיול הוא:
 • כובע או כיסוי ראש אחר כלשהו
 • 2-3 ליטר מים
 • אוכל קליל למשך הטיול
 • חולצה קצרה
 • מכנס טיולים ארוך
 • נעלי טיולים גבוהות
 • פנס ראש
 • ערכת עזרה ראשונה אישית
בטיולי מדבר רצוי שהכובע יכסה גם את העורף. בקבוק אחד של מים יספיק לטיול קצר ואילו בטיולים ארוכים בימים חמים רצוי לקחת 3 ואפילו 4 ליטר מים כל אחד. אוכל לא צריך לקחת בשפע. מספיק סנביץ׳ או שניים לכל אחד ועוד כמה נשנושים בריאים כמו חטיפי שיבולת שועל, צימוקים, שקדים, אגוזים וכד׳. נעליים גבוהים חשובים למניעת נקעים ברגליים.

שיקולים אחרונים לפני היציאה לטיול הם המצב הבריאותי שלך ושל המטיילים האחרים שבאים איתך כמו חברים ובני משפחתך. האם מישהו חולה? האם למישהו יש בעיה בריאותית שמצריכה להביא תרופות כלשהן לטיול? (אסטמה, סוכרת וכד׳)

לפני היציאה לדרך חשוב לוודא כמה שעות ישן כל אחד והאם הוא אכל ארוחת בוקר טובה. אדם שלא ישן מספיק בלילה או שיצא לטייל על בטן ריקה יחוש ברע במשך הטיול, יאבד אנרגיות במהירות ועלול להתעלף, לאבד נוזלים בהקאה ושילשולים, להפעיל שיקולי דעת מוטעים ולאבד את יכולת התפקוד המוטורית של הגוף.

שימו לב כמה גורמי בטיחות קיימים עוד לפני שהטיול בכלל מתחיל! רק הקפדה על כל אלה יכולה להציל חיים. כעת, ניתן לצאת אל המסלול ולהתחיל ביום הטיול שלנו.

הכנות לפני הטיול

תדריך בטיחות הוא הסבר קצר שנותנים למשתתפי הטיול בנוגע לסכנות הצפויות במהלך המסלול והדרכים להימנע מהן או כיצד לפעול בעת התרחשותן. תדריכי בטיחות לא נועדו רק למדריכי טיולים. גם אב משפחה או מנהיג של קבוצת חברים מטיילים צריכים להעביר תדריך בטיחות למשתתפים מטעמם בטיול.

מומלץ להעביר תדריך בטיחות קצר לפני כל קטע מסוכן ולא לתת תדריך ארוך בתחילת הטיול כדי שהנתונים יישארו טריים בראשם של המטיילים.

תדריך בטיחות יכלול בדרך כלל את הנתונים הבאים:

אורך הקטע המסוכן ודרכים לעבור אותו בבטחה
הסבר קצר על משך הזמן ואורכו במטרים של הקטע המסוכן ודגשים כיצד לעבור את אותו הקטע בצורה בטוחה.

התרחקות משפת מצוק
הליכה בקרבת שפת המצוק מסוכנת בעיקר בגלל שני גורמים: הראשון - אבנים קטנות על שפת המצוק יכולות להביא להחלקת המטייל אל מעבר לשפת המצוק. השני - האיזור הקרוב יותר אל שפת המצוק עלול להיות דק בעוביו ולקרוס מכובד משקלו של המטייל. לשם כך יש להתרחק כמטר עד מטר וחצי משפת מצוקים.

כיצד יורדים/מטפסים על סולם
סולמות שטח בדרך כלל עשויים משלבי ברזל הנעוצים בסלע. סולם מאפשר דריכה עם כפות הרגליים על שלביו התחתוניים ואחיזה עם כפות הידיים על שלביו העליונים. לעתים, כדי לגשת אל הסולם יהיה צורך להיעזר בסלעים לצורך אחיזה ראשונית. במקרה כזה יש לנסות להגיע אל הסולם עצמו כמה שיותר מהר. במקרים מסוימים הירידה בסולם אפשרית כשרגל אחת על אחד משלבי הסולם ואילו הרגל השניה יכולה לנוח על מדף סלע קטן. חפשו תמיד את הדרך הנוחה. אם קיים סולם זה אומר שמישהו תכנן את מיקומו של כל שלב בסולם ויש סיבה לכך שהשלב נמצא דווקא שם. אם אתם מטיילים עם ילדים ומדובר בסולם מסוכן, מומלץ לשים על הילדים רתמה פשוטה, לקשור אליה רצועה ולחבר אליה טבעת. את הטבעת הילד יעביר משלב אחד לשלב הבא ככל שהוא עולה או יורד בסולם, וכך אם ימעד - ישאר תלוי על השלב באמצעות הרתמה ולא יצנח את מותו. אם יש מספיק רתמות, מומלץ שכל הקבוצה תעבור כך בסולמות מסוכנים. חבישת קסדה בטיפס או ירידה בסולם היא דבר מומלץ ביותר!

מה עושים אם אבן נופלת מלמעלה
במהלך טיול קיימים מצבים בהם מטייל אחד נמצא מעל מטייל אחר ועלול להפיל עליו אבן. למשל, כשמישהו הרגע סיים לעלות בסולם והאדם הבא מתחיל לטפס בו. במידה והאדם שלמעלה מפיל בטעות אבן או כל חפץ אחר (כמו בקבוק מים כבד) עליו לצעוק אל עבר המטייל שלמטה את המילה: ״אבן!״. שאר חברי הקבוצה ששמעו את קריאתו צריכים גם הם לצעוק ״אבן!״ כדי שהאדם שנמצא למטה ישמע היטב את קריאת האזהרה. המטייל שנמצא למטה צריך להיצמד אל הקיר/הסולם ולא להסתכל למעלה וגם לא למטה. אם יש לו קסדה היא תגן עליו מפני החפץ שנופל. אם יסתכל למעלה החפץ יפגע לו בפנים. אם יסתכל למטה, החפץ יפגע בעורפו. היצמדות אל הקיר תגדיל את ההסתברות שהחפץ יפגע בדרכו מטה באחד הסלעים ויעבור מעבר לגופו של המטפס/היורד בסולם.

תדריך בטיחות

מסלולים רגילים וקלים באור יום הופכים למסוכנים ביותר כשיורדת החשיכה. חשוב שאת הטיול שלכם תסיימו לפני שיורד הערב, בייחוד אם אתם מטיילים בשטח שמורה אשר בה אסורים הטיולים בשעות החשיכה. במידה ובכל זאת התעכבתם במסלול והגיע כבר הערב, עליכם להדליק פנסי ראש. פנס רגיל לא יאפשר לכם להשתמש בשתי הידיים, לכן חשוב שיהיה לכם פנס ראש. במידה והדרך קלה להליכה בעזרת פנסים ואתם לא רחוקים מסיום המסלול, המשיכו להתקדם אל עבר סיום המסלול כשאתם הולכים בזהירות לאור הפנסים, שומרים על מבנה הקבוצה ועוזרים איש לרעהו עד שיצאתם מכלל סכנה. אם אתם רחוקים מסיום המסלול, מישהו פצוע ואינו יכול להתקדם, המסלול מסוכן מאוד להליכה בחושך או שאיבדתם את דרככם - אל תחשבו פעמיים. הזעיקו יחידת חילוץ!

תאורה

יחידות החילוץ הינן קבוצות של אנשים מתנדבים מאיזורים שונים בארץ שמטרתן לאתר, לחלץ, לפנות ולהגיש טיפול רפואי לכל אדם מטייל, אזרח, תייר וחייל שאיבד דרכו בתנאי שטח קשים, נקלע לסכנות או נפגע באסון או פגעי טבע בעת טיול או במהלך פעילות אחרת.

להלן רשימת מספרי הטלפון של יחידות החילוץ בארץ לפי איזורים:

איזור הצפון
 • יחידת חילוץ גולן: צביקה פוגל (מפקד) – 050-5511255
 • יחידת חילוץ גליל כרמל: גיא גרברסקי (מפקד) – 050-5575756
 • יחידת חילוץ צוללים צפון: גלי גרעין (מפקד) – 050-6276594
איזור הדרום
 • יחידת חילוץ מגילות: נועם אלדן (מפקד) – 050-6299819
 • יחידת חילוץ עין גדי: אלון שחל (מפקד) – 052-2914673, 050-6276587 (רק באירועים)
 • יחידת חילוץ ערד: אורי קוצר (מפקד) – 054-7431302
 • יחידת חילוץ הר הנגב: נמרוד בן אהרון (מפקד) – 050-6276619, 050-3289961
 • יחידת חילוץ ערבה: אלעד סקר (מפקד) – 052-3666203, 057-7288322, 050-6276567
 • יחידת חילוץ אילת – אילות: שרגא גרין (מפקד) – 050-6276442, 054-6094465
 • יחידת חילוץ צוללים דרום: אבי שלום (מפקד) – 050-5381065
איזור השומרון
 • יחידת חילוץ גוש עציון: צפריר שיפמן (מפקד) – 055-6377774
 • יחידת חילוץ שומרון: אבנר מוצפי (מפקד) – 057-7729511

יחידות חילוץ