טיולים מאורגנים
itai@exteriorate.com
טיולים מאורגנים
FacebookYoutubePinterest
72
 
טיולים מאורגנים
דף הבית >> מידע >> מערת הנטיפים

מערת הנטיפים | מערת אבשלום בבית שמש

הכותבת: הדס כהן

אזור הרי יהודה, בואך בית שמש, אזור קסום של חורשות, נחלים, גבעות והיסטוריה. כל אלה נראים לעין, מעל פני הקרקע מכל חלון. אבל מה מסתתר מתחת לפני הקרקע, עמוק בתוך החשיכה? איזה סוד, מסתורין ועולם קסום טומנת בתוכה בטן האדמה?

רומאו ויוליה נוגעים-לא נוגעים זה בזו. אלפי שנים הם מנסים להגיע זה אל זו, אך תשוקתם נותרת ללא מענה. הרומן בין השניים נגדע באיבו, נכנע לחוקי הטבע ויַבַש. רק בעוד 50 או מאה שנים הם אולי יצליחו סוף-סוף להיפגש, אם תרצה בכך אמא אדמה. הזקיף והנטיף רומאו ויוליה שבתוך מערת הנטיפים אינם לבד. גם שלגייה ושבעת הגמדים פה ושתי דמיות אבן שמנסות כבר כמה עידנים להעפיל אל ראשו של הר, כאשר קוף וסנטה קלאוס זקן מביטים בהן וצוחקים.
 
מערת הנטיפים
מערת הנטיפים
מערת הנטיפים
בתוך מערה גדולה המכונה בפי רבים בשם הכללי 'מערת הנטיפים', לבעלי דמיון מפותח, קיימות עוד מאות דמויות כאלה. אור חלוש מאיר עליהן ומנסה לשמור עליהן כך שימשיכו לטפטף עוד ועוד, כדי שטיפות הגיר ימשיכו ליצור את יצירת האומנות שלהן. היצירה המתהווה זה מיליוני שנים מתחת לפני האדמה נמצאת במערת הנטיפים- מערת אבשלום, שבקרבת בית שמש. שם תוכלו לחזות בנטיפים וזקיפים המתגבשים לכדי עמודי ענק. קירות בצורת אוזני פיל, אלמוגי מערה, שדות פיטריות ונטיפי מקרוני דקיקים, רכים בשנים, "רק" בני 500 או 600 שנים. לצידם של "הצעירים" מתנשא הסבא של המערה - העמוד העתיק ביותר שנוצר מהתחברות של נטיף וזקיף, שעל פי הערכה כבר מיליון שנים צופה במסתרי מערת הנטיפים.
 
הדרך אל בטן האדמה של מערת הנטיפים מתחילה בירידה ב- 154 מדרגות, המפרידים בין החנייה למערה. רוח קרירה של הרי יהודה מרחפת לה בין עצי החורש ומלווה את היורדים אל פתח המערה. לאחר ירידה של כ-10 דקות מגיעים אל פנים המערה. עולם חשוך, מנוקד באלומות אור מעטות יפתח בפניכם ואתם תתבקשו לנהוג ביצירות המרהיבות בזהירות.
 

נטיפים של מיליוני שנים

ברשות הטבע והגנים נעשים מאמצים גדולים לשמור על המערה, שהתגלתה באקראי בשנת 1968, בעת פיצוץ במחצבה סמוכה. ב-1977 היא נפתחה לקהל הרחב ומאז כל תנועה בה מחושבת. החמצן, הלחות והטמפרטורות  מנוטרים, על מנת להעניק לזקיפים ולנטיפים את התנאים הטובים ביותר, בכדי שימשכו להתקיים. על כן בין יצירות האומנות של אמא טבע תוכלו לסייר עם מדריך בלבד, על גבי גשרי עץ נוחים. למרות הרצון הרב לגעת ביצירות הטבע העתיקות, את הידיים תתבקשו להשאיר בכיסים ולא לגעת בפלאי הנטיפים והזקיפים. הבקשה נובעת מהחשש שכל מגע, ולו הקל ביותר, עלול להרוס את תהליכי התמוססות הגיר המתרחשים כבר שנים אינספור. למען המתקשים להתאפק ישנה בכניסה למערה "פינת ליטוף" של זקיפים ונטיפים "מתים" ולכן ניתן ללטפם.
 
הקסם ומסתרי האזור לא נעצרים רק אצל רומיאו ויוליה. לאן שלא תפנו, בצאתכם מכביש הגישה למערת הנטיפים, תמצאו שפע מסלולי הליכה בתוך חורשות קסומות, חניוני יום מוצלים, מעיינות וחירבות עתיקות. בסביבה תמצאו גם את מערת שמשון והר יעלה. ובין כל אלה מתפתל לו נחל שורק, הגדול בנחלי הסביבה. הוא חובק את השלוחות שמסביב ואת מערת הנטיפים, עתיק כמעט  כמוה. אולי רק הוא יודע מתי התחיל להתהוות המסתורין הזה שבבטן האדמה.

טיול מהנה!

שימור מערת הנטיפים

מערת הנטיפים
מערת הנטיפים