טיולים מאורגנים
itai@exteriorate.com
טיולים מאורגנים
FacebookYoutubePinterest
72
 
טיולים מאורגנים
דף הבית >> מידע >> מידע מקצועי >> יסודות הסנפלינג
נשמח לשמוע את דעתכם...
תמיד אמרו לנו שצריך לשאוף להגיע אל הפסגה, אך האמת היא שבסנפלינג ההגעה אל הפסגה היא רק אמצע הדרך. מהרגע שמגיעים למעלה, הנוף הנשקף אל מול עינינו עד לאופק קורא לנו להתחיל בירידה. אם זה דרך ערוצי נחל, מפלים או מערות - השימוש בחבלי סנפלינג הוא דרך מצויינת לרדת למטה במהירות ובאופן מאתגר ועשיר באדרנלין.

העיקרון הבסיסי של הסנפלינג הוא מאוד פשוט, אך ייתכן שהוא ייראה לכם מורכב כשתנסו ליישם אותו, לפחות בהתחלה. ניתן בקלות לבצע הרבה טעויות. תאונות קורות כל הזמן - ולעתים קרובות הן מסתיימות במוות. להלן הנחיות כלליות צעד-אחר-צעד של תהליך הסנפלינג ומספר טיפים נוספים שיסייעו לכם להימנע מטעויות ולבצע סנפלינג בצורה בטוחה ומקצועית.

ההנחיות הבאות לוקחות בחשבון כי אורך החבלים נכון, החבלים כבר נפרסו, מגיעים כבר עד לעיגון הבא, וכי קצוותיהם מגיעים אל הקרקע או שנעשה בהם קשר.

צעד ראשון

לאחר שהחבלים נפרסו היטב ומעוגנים אל התחנה, כל זמן שאתם עדיין לא מחוברים עדיין אל חבל הגלישה, עליכם לאבטח את עצמכם באופן מיידי על-ידי חיבור טבעת אישית אל קצה חבל האבטחה. הטבעת האישית נמצאת על לולאה בחלק הקדמי של הרתמה שלכם, אשר נקראת Belay Loop, ותתחבר אל קשר שמונה בקצה חבל האבטחה. בנוסף, מומלץ כאבטחה נוספת להתאבטח באמצעות חבל פרוסיק אל ראש אחד מחבלי הגלישה. לאחר מכן, חברו את מכשיר הגלישה אל ה-Belay Loop שלכם באמצעות טבעת נפרדת (אל תנעלו עדיין את הטבעת!) ומשכו אליכם את שני חבלי הגלישה כדי שתוכלו להכניס אותם אל מכשיר החיכוך. החבלים יהיו כבדים, לכן היעזרו בחבר כדי למשוך אותם או דרכו עליהם כדי להפחית את משקלם בזמן שתכניסו אותם אל תוך מכשיר הגלישה.

צעד שני

הכניסו את שני החבלים אל תוך מכשיר הגלישה. לשם כך, תוך כדי שאתם ממשיכים לדרוך על החבל כדי שהוא לא יהיה כבד מדי, קחו את קטע החבלים הרופפים, קפלו אותם ודחפו אותם אל תוך מכשיר הגלישה. יתרת החבלים אשר יורדת אל מרגלות המצוק צריכה להיות בצד של היד הדומיננטית שלכם. כלומר, אם אתם ימניים החבלים צריכים להיות מימינכם. אם אתם שמאליים החבלים צריכים להיות משמאלכם. כעת, העבירו מכשיר הגלישה ושני החבלים המקופלים דרך הטבעת הפתוחה שיושבת על ה-Belay Loop שלכם. כעת נעלו את הטבעת.

צעד שלישי

כעת וודאו שהמערכת מחזיקה אתכם ושהחבלים לא רופפים. לשם כך, עליהם להישען אחורה ולתת לחבלים להתהדק החל מהרתמה, דרך מכשיר הגלישה ועד לעיגון. אין לבצע את ההישענות לאחור לכיוון המצוק. יש לבדוק את המערכת קודם כל כשאתם נשענים אחורה לכיוון אחר. אם החבלים רופפים, הדקו אותם באמצעות הרמת מכשיר הגלישה לכיוון העיגון.

צעד רביעי
 
לפני שאתם גולשים, בדקו פעם נוספת ליתר בטחון ששני החבלים עוברים דרך מכשיר הגלישה, שהטבעת עוברת דרך מכשיר הגלישה, דרך ה-Belay Loop שעל הרתמה שלכם ודרך שני החבלים ושאותה טבעת נעולה. סנפלינג לא עושים לבד, לכן בקשו ממישהו שנמצא איתכם שיבדוק גם הוא אתכם אם הכל נראה לו תקין.

צעד חמישי
 
התקינו נעילה אוטומאטית כך שבמידה ותאבדו שליטה על הגלישה, הנעילה תיכנס לפעולה באופן אוטומאטי ותעצור את נפילתכם מטה. נעילה אוטומאטית נעשית בדרך כלל באמצעות חבל פרוסיק. לפפו את חבל הפרוסיק סביב שני החבלים מתחת למכשיר הגלישה וחברו אותו אל ה-Belay Loop שלכם באמצעות טבעת. במידה והפרוסיק רופף כשאתם נשענים לאחור והוא ארוך מידי יש לקצרו כדי שלא ייכנס בטעות אל תוך מכשיר הגלישה תוך כדי הסנפלינג, דבר אשר יכול לגרום לקריעת הפרוסיק ונפילתכם מטה.

צעד שישי
 
כעת ניתן להתחיל בגלישה! ראשית, החזיקו ביד הדומיננטית שלכם את קטע החבלים היורד אל המצוק ונעלו את הגלישה שלכם על-ידי כך שתאחזו חזק בחבלים בצורת אגרוף מאחורי הגב שלכם. נתקו את רצועת האבטחה מהעיגון. החזיקו עם היד השניה שלכם את הקטע שבין הפרוסיק למכשיר הגלישה. עם היד שנועלת את הגלישה התחילו לשחרר מעט חבל ועיברו למצב גלישה. אתם תגלשו כל עוד תשחררו חבל. ברגע שתרצו לעצור - העבירו את היד בחזרה אל מאחורי הגב והחזיקו את החבלים באגרוף חזק. עם היד השניה הורידו את הפרוסיק לכיוון מטה כדי שלא יינעל.

צעד שביעי
 
תוך כדי גלישה תוכלו לבדוק את היחס בין מהירות הגלישה שלכם לבין שחרור החבל באמצעות היד הדומיננטית שלכם, ובכך לווסת את מהירות הגלישה לפי רצונכם. אל תגלשו מהר מדי כדי שלא תאבדו שליטה. כמו כן, גלישה מהירה יוצרת חיכוך רב יותר על החבל אשר יכול להביא לכוויות ואף לפגיעה בחבל. ברגע שתגיעו אל הקרקע, פיתחו את הטבעת, שחררו את החבלים ממכשיר הגלישה והחזירו מיד את מכשיר הגלישה אל הטבעת. צעקו "קרקע!" אל עבר האנשים שעדיין נמצאים בראש המצוק.

כמה טיפים:
  • רצוי לא לצעוד לאחור אלא אם המצוק חלקלק. במקום זה, עיברו למצב ישיבה מלא על הרתמה שלכם, הישענו לאחור וישרו את רגליכם כך שירחיקו אתכם מהקיר.
  • אל תישאו על גבכם הרבה ציוד. המשקל ימשוך את פלג גופכם העליון לאחור ואתם עלולים להתהפך. במקום זה, קישרו את התיק שלכם אל הטבעת המחוברת למכשיר הגלישה באמצעות חבל פרוסיק. קחו בחשבון שהמשקל יגרום לגלישה שלכם על החבל להיות מהירה יותר.
  • היו ערניים לענפים, מדפי-סלע וכל דבר שאתם עשויים לגלוש אל תוכו בדרככם למטה.
  • שימו לב היכן נמצא החבל שלכם - גם מעליכם וגם מתחתיכם. חבלים שמתנדנדים מצד אל צד וקצוות חבלים יכולים לגרום לנפילת אבנים עליכם.
הערה חשובה! לצורך גלישת סנפלינג יש לעבור קורס מקצועי או להתלוות אל מדריך מקצועי אשר ינחה אתכם וישגיח עליכם. אין בדברים הכתובים במאמר זה להחליף קורס שכזה אלא להשלימו במידע. האחריות לגבי גלישת הסנפלינג היא באחריות הגולשים בלבד!

רוצים ללמוד לעשות סנפלינג? לחצו כאן לפרטים!

יסודות הסנפלינג

מאת: איתי שקולניק

עיגון
רצועת
אבטחה
חבלי
גלישה
מכשיר
גלישה
פרוסיק
אבטחה
Belay
​Loop
מכשיר
גלישה
טבעת
נעולה
שני חבלים
עוברים דרך מכשיר הגלישה
פרוסיק
אבטחה
טבעת המחוברת ל-Belay Loop ישירות או באמצעות הארכה כלשהי
פרוסיק
אבטחה
אמצעי
גלישה
גלישה עם
היד הדומיננטית