טיולים מאורגנים
itai@exteriorate.com
טיולים מאורגנים
FacebookYoutubePinterest
72
 
טיולים מאורגנים
דף הבית >> מידע >> חרבת מדרס

חרבת מדרס - חורבת מדרס - מערכות מסתור

חרבת מדרס
חרבת מדרס
שמות נוספים: ח׳רבת דרוסיה (ערבית)

חרבת מדרס נמצאת בפארק עדולם אשר בשפלת יהודה. המקום היה בעבר יישוב חקלאי מהתקופה ההלניסטית, הרומית המאוחרת והביזנטית. ככל הנראה מקור השם הוא בשמו הקדום של היישוב: "דרוסיאס", אשר פירושו ביוונית "אלונים" בשל עצי האלון הצומחים באיזור זה.
שרידי חרבת מדרס העתיקים ביותר הם מתקופת הברזל (סביבות שנת 1000 לפנה"ס). שיא הפעילות במקום היתה בתקופה הרומית (המאה ה-1 עד ה-4 לספירה) וסופה בתקופה הערבית הקדומה. בין שרידי החורבות נותרו חורבות מבנים, מערכות קבורה, מערכות מסתור, מערות פעמון, קולומבריום ואף פירמידת קבורה יפה אשר גובהה כ-3.5 מ' וצלע כל בסיס שלה מגיע לכ-10 מ'. ככל הנראה גובהה המקורי של הפירמידה היה 5 מ'.

בשנת 1958 ביצע לוי יצחק סקר באיזור חרבת מדרס בה תיעד את הפירמידה שבראש הגבעה, מערכות קבורה והקולומבריום. ב-1976 ערך הארכיאולוג עמוס קלונר סקר נוסף בה חשף מערכות קבורה נוספות ובתי כנסת מהתקופה הביזנטית. ב-2010/11 נערכו חפירות נוספות בה התגלתה כנסייה עתיקה, אשר גם היא הוקמה בתקופה הביזנטית. בחפירה זו הוגדרו שבעה שלבים כרונולוגיים בסיפור של חרבת מדרס:
  1. שנת 1 לפנה״ס עד שנת 1 לספירה: השלב הקדום, אליו שייכים חללים חצובים, בעיקר מחסנים, אשר שימשו את היישוב היהודי, מהם לא נותר כמעט דבר.
  2. שנת 70 לספירה עד שנת 135 לספירה: תקופת שתי המרידות של היהודים ברומאים ומרד בר-כוכבא, אליה שייכות מערכות המסתור.
  3. המאה ה-3 עד ה-4 לספירה: אליה שייכות מערות קבורה, מבנה בסיליקלי ופסיפס.
  4. המאה ה-6 עד שנת 749 לספירה: שדרוג המבנה הבסילקלי לכנסייה בה נבנו עמודים קורינתיים. הפעילות הופסקה עם רעידת אדמה שהתרחשה בשנת 749 לספירה.
  5. המאה ה-7 לספירה עד אמצע המאה ה-8 לספירה: התקופה העבאסית. תיקון הכנסייה לאחר שזו התמוטטה ברעידת האדמה.
  6. המאה ה-8 לספירה עד המאה ה-12 לספירה: הכנסייה נותרת הרוסה. המוסלמים מתחילים לעשות שימוש במבנים העתיקים.
  7. המאה ה-12 לספירה עד המאה ה-20 לספירה: נבנות טראסות ומבנים לקלאיים על גבי ההריסות באתר חרבת מדרס.

האתר בעבר

כיום אתר חרבת מדרס מוסדר על-ידי קק"ל וניתן להגיע אליו באמצעות שביל עפר עד לחניה מסודרת, ממנה יוצא שביל מעגלי מסומן העובר דרך מערכות המסתור, מערכת הקבורה, הפירמידה והקולומבריום.

מערכות המסתור בחרבת מדרס היו בשימוש רב בייחוד בתקופת מלחמת בר כוכבא, אולם כיום אין החוקרים יודעים עדיין בודאות אם הן גם נחצבו באותה התקופה או שמא הן נחצבו בימים קדומים יותר.

אל פתח מערכת המסתור של חרבת מדרס מוביל גרם מדרגות קל מברזל, ובתוכה הותקנו על-ידי קק"ל מחזירי אור מסמנים למטייל את הדרך התת-קרקעית עד לפתח היציאה.

אוהבים מערות? מעוניינים בהרפתקאה אתגרית מתחת לאדמה? מלאו פרטיכם:

האתר כיום

חרבת מדרס
חרבת מדרס