טיולים מאורגנים
itai@exteriorate.com
טיולים מאורגנים
FacebookYoutubePinterest
72
 
טיולים מאורגנים
דף הבית >> מידע >> הר סדום

הר סדום

הר סדום
הר סדום
הכותב: איתי שקולניק

את הסיפור התנ"כי על סדום ועמורה כולנו מכירים: האדם חטא כל-כך באותן ערים עד כי אלוהים החליט להשמידו ולהמטיר עליו אש וגופרית עד לחורבנן המוחלט של שתי ערים אלה. רק צדיק אחד הצליח לחמוק מעונשו של האל: לוט. את אשתו ומשפחתו הבריח אל עבר מקום המפלט הקרוב ביותר מאותו חורבן: הר סדום.

חישוב שעשיתי לא מזמן העלה כי גובהו של הר סדום בתקופת השמדתן של סדום ועמורה היה לא יותר מ-100 מטרים. כיום הר סדום מגיע לגובה של כ-200 מטרים. נכון, לא ממש גבוה, ובחו"ל היו אפילו מכנים אותו 'גבעה'. אולם למי שיגיע אל הר סדום וינסה לטפס עליו ימצא כי הוא קשה ולעתים אף מביא לידי יאוש, ואז יבין כי אין לו שם מתאים יותר מאשר 'הר סדום'.

הר סדום נמצא סמוך לים המלח ומשתרע על פני כ-11 קילומטרים מצפון לדרום, ורוחבו מגיע לכ-2 קילומטרים ממזרח למערב. מספיק מבט אחד חטוף על הר סדום כדי להבין כי מדובר בהר שהוא שונה מאוד מההרים האחרים בסביבה. לעומת הצבעים החומים-צהובים של ההרים מסביב, וצבעי האדום של הרי מואב מעברו השני של ים המלח, צבעו של הר סדום הוא לבן. הסיבה לכך היא שהר סדום עשוי מלח. בשל דחיסתם של הלוחות הטקטוניים אשר נפגשים בדיוק באיזור זה, נדחף ועולה המלח הרב שנמצא מתחת לאדמה וכך נוצר הר סדום. בכל שנה עולה הר סדום בין 1 ל-2 סנטימטר. כיוון שהוא עשוי מלח, הסלעים בו מתפוררים מאוד וניתן להבחין לכל אורכו בתצורות גיאומטריות יפיפיות של מלח. לעומת זאת, ההליכה בהר סדום קשה ומסוכנת ביותר, כיוון שפירים רבים נפערים בכל מקום ולעתים קיימים בולענים שהמטייל התמים יכול לצנוח אל תוכן - נפילה שיכולה להגיע בקלות ל-100 מטרים עד לתחתית.

בגלל המורכבות המיוחדת של הר סדום, קיימות בו לפחות 150 מערות מלח ידועות המכילות סוגים שונים של נטיפי מלח. מערות אלה נוצרו באמצעות זרימה של מי-גשמים אשר הגיעו אל ההר, נתקעו בו ללא יכולת להמשיך לזרום אל עבר ים המלח, ובלית ברירה החלו לחצוב את דרכם מטה. כיוון שכך, מערות שכאלה מתחילות בתור פיר אנכי אשר מגיע לעומק של כ-90 מ' ואז משנות כיוון ב-90 מעלות ויוצאות מהצד המזרחי של ההר אל עבר ים המלח. במערות אחרות לא הצליחו המים למצוא דרך לצאת ועל כן מערות שכאלה מסתיימות בדרך כלל בבריכה תת-קרקעית, אשר למרות שהיא מלאה במי-גשמים, המים התערבבו כל כך עם המלח שבמערה ולכן הם מאוד מלוחים.

בתוך מערות המלח של הר סדום התפתחו צורות מלח מיוחדות במינן, כולן נוצרו באמצעות שילוב של מים, מלח וזמן. נטיפי המלח הארוכים נוצרים בדיוק כמו הנטיפים ה-'רגילים' שאינם עשויים מלח: מים חודרים דרך סלע ההר וזולגים אל חלל המערה מלמעלה, כשהם נושאים בתוכם את המלח שאספו בדרך. כאשר המים יוצאים מהסלע, הטיפה נופלת אל רצפת המערה כשהיא מותירה מאחוריה טבעת של מלח על התקרה. אט אט, טיפה אחר טיפה, טבעת מלח דקיקה מתייבשת מתחת לטבעת מלח נוספת וכך נוצר נטיף ארוך וחלול אשר מגיע עד לרצפה.

נטיף מלח מסוג אחר נוצר כאשר זורמים מי-מלח בתוך המערה ואדי המים עולים ונצמדים אל התקרה. במקרה כזה, הנטיפים שנוצרים מקבלים צורה של מעין 'רעמת שיער' עשויה מלח. אולם צורת ההתגבשות המרתקת ביותר של המלח היא כשהוא נמצא בתוך המים עצמם, ובשל כך ההתגבשות נוצרת בצורתו הטבעית של מולקולות המלח: ריבוע גאומטרי מושלם. במערות בהן עומדים מים מלוחים נמצא ריבועים מושלמים שכאלה עשויים מלח בכל הגדלים, החל מכמה מילימטרים ועד לעשרות סנטימטרים מרובעים.

בשל אופיו הקשה של הר סדום, הן במעטה החיצוני שלו והן בחלקו התת-קרקעי, לא מומלץ כלל לטייל בו בלי ליווי של מדריך או לפחות של אדם אשר מכיר היטב את ההר. הליכה בשביל הלא נכון בהר סדום ואתם עלולים ליפול אל תוך בולען, או במקרה הטוב ללכת לאיבוד ולהגיע למצב של התייבשות כיוון שבהר סדום מעטים המקומות בהם ניתן למצוא צל. בעולם המערות, ללא ידע בסנפלינג המתאים למערות (SRT = Single Rope Technique, או בעברית: טכניקת החבל הבודד, אשר משמשת לגלישה וטיפוס בחבל בתוך מערות) - יהיה זה בלתי אפשרי למטייל הרגיל להיכנס אל מערה או לצאת ממנה.

טיולים בהדרכה מקצועית אל מערות המלח יוצאים מדי חודש וניתן להצטרף תמיד לטיולים כאלה. היכנסו לכאן לקבלת מידע נוסף.

אם תרצו ללמוד את טכניקת החבל הבודד, גלישה וטיפוס במערות, 
תוכלו לקבל הכשרה בקורס SRT בקישור הבא.
הר סדום
הר סדום
הר סדום